Zprávy z domova pro přeživší holocaustu v Haifě – podzim 2018

Vždycky je důvod k oslavě…

 

V říjnu se konala oslava Šošaniných stých narozenin. Přestože se ve skutečnosti narodila v prosinci roku 1919, v Izraeli se říká, že načínáte svůj stý rok. Vždy se najde důvod k oslavě!


Oslavy se spoustou tance a živé hudby se zúčastnila také ministryně kultury Miri Regev. Jídelna byla zaplněná do posledního místa. Více než 100 přeživších a obyvatel Domova sedělo pospolu, těšili se z přítomnosti ostatních a skvěle se bavili. Tančili v rytmu krásné živé hudby, dostali dárky, vyslechli si povzbudivou řeč Miri Regev a podělili se o Šošanin narozeninový dort. Večírek skončil kolem půl desáté večer, ale obyvatelům Domova se ještě nechtělo odejít. Dál se bavili a povídali si. Rita Berkovitz, každodenní návštěvnice Domova, byla nadšená: „Byl to úžasný večer. Cítila jsem se jako v rajské zahradě. Byla jsem se osamělá a tady jsem našla milující rodinu, která nejenže mě má ráda, ale dává mi radost a ještě mnohem víc. Slova tady selhávají.“

 
Oslavy se zúčastnilo se i mnoho účastnic letošního ročníku soutěže krásy a točily se na parketu, jako by chtěly protančit boty. Při takových příležitostech se přeživší mohou na chvíli oprostit od vzpomínek, které mnohé z nich ve dne i v noci pronásledují, i od starostí o zdraví. Jedna z účastnic opouštěla večírek se širokým úsměvem a při odchodu nám řekla: „Nádherný večer. Jsem moc ráda, že jsem přišla. Stálo to ta to. Děkuji mnohokrát.“

 

 

Kdo letos získal korunku?

Soutěž krásy Miss holocaust se konala 14. října.

 

Tradiční každoroční izraelská akce přilákala více než 2000 přeživších holocaustu s rodinami. Všude bylo vidět hole a kolečková křesla. Průměrný věk většiny publika dosáhl minimálně 75 let! Zlatým hřebem večera plného hudby a zábavy bylo představení účastnic soutěže krásy.

 

Přestože všechny dámy vypadaly jako skutečné královny krásy a podle toho se s nimi i zacházelo, vnější krása nebyla hlavním tématem soutěže. Hlavní sdělení, které zaznělo v projevu všech soutěžících pro diváky i média, bylo jednak připomenutí holocaustu a jednak touha po míru a pokoji.

Soutěž sledují média po celém světě a i díky ní zůstává holocaust v povědomí lidí. Takový je i její smysl: Nikdy nezapomeňme a nikdy více!

 

Vždy buďte připraveni!

Stát Izrael od svého založení touží po míru, přesto poznal mnoho válek a konfliktů. Kvůli napětí na jihu a nejisté situaci na severu Izraele jsme se rozhodli, že vybudujeme další kryt vedle jídelny.

 

V jídelně se obyvatelé Domova třikrát denně scházejí k jídlu a probíhá tam i většina dalších aktivit. Doufejme, že nová místnost bude do měsíce hotová a poskytne obyvatelům pocit většího bezpečí.
 

Návštěvy ze zahraničí

Po Slavnosti stánků do Domova pro přeživší zavítalo mnoho zahraničních skupin. Hostili jsme návštěvníky z Číny, Malajsie, Francie a Martiniku, členy organizace Royal Rangers z Německa, Austrálie a Nového Zélandu a mnoho dalších. Je krásné vidět, jak lidé z různých národů navštěvují Domov a projevují lásku a zájem. Obyvatele Domova nefalšovaný zájem návštěvníků dojímá a vždycky hostům zdůrazňují, aby nezapomněli, a povzbuzují je, aby připomínali holocaust svým dětem a vnoučatům, protože jinak zapomeneme…

 

Pomozme, dokud můžeme!

Čas neúprosně běží. Mnoho přeživších čeká na milující Domov a společenství, které by je přijalo. Vzhledem k tomu, že provoz Domova nefinancuje žádná vláda, je zcela závislý na sponzorech jako vy. Zde jsou možnosti, jak můžete přispět, abychom mohli uspokojit stále větší potřeby stárnoucích obyvatel domova:

  1. Potřebujeme platy pro zdravotní sestru, pomocného kuchaře, administrativního asistenta a další.
  2. Budovy a byty si vyžadují neustálou obnovu exteriéru i interiéru, kromě toho musíme obnovovat vybavení.

Tento projekt ICEJ AID můžete podpořit i vy. Příspěvky na tento účel zasílejte na účet č. 2001528834/2010, var. symbol 102. Můžete zaplatit také zabezpečeným online převodem přímo na stránkách www.icej.cz.