Dálkový pochod po stopách dvou vězňů uprchlých z Osvětimi bude každoročně připomínat jejich hrdinství i potřebu postavit se zlu v dnešní době

K 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau vstoupil do virtuálního prostoru památník připomínající hrdinský čin Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera, kteří z této továrny na smrt uprchli, aby informovali svět a pokusili se zachránit statisíce dosud žijících evropských Židů. Na stránkách www.vrbawetzler.eu bude trvale připomínán formou filmů, dokumentů a esejů, aby zejména mladou generaci motivoval k aktivnímu postoji proti zlu.

Jde o další významný mezník v projektu, o němž jsme už na stránkách Slova z Jeruzaléma informovali. Jeho iniciátorem je Fedor Gál a ve spolupráci s řadou zahraničních partnerů jej organizuje ICEJ ČR. Viditelnou částí projektu bude každoroční dálkový pochod z Osvětimi do Žiliny po přibližné trase útěku Vrby a Wetzlera. Po loňském úspěšném zkušebním pochodu nyní připravujeme první oficiální ročník, který se uskuteční ve dnech 19. – 25. 8. 2015.

Účastníci stráví první den v Osvětimi, kde s průvodcem projdou tábor Auschwitz I a přenocují. Druhý den ráno se blíže seznámí s okolnostmi Vrbova a Wetzlerova útěku přímo v táboře Auschwitz II – Birkenau a poté se vydají pěšky po trase dlouhé téměř 130 km. Výpravu budou doprovázet horští průvodci a doprovodná vozidla. Noclehy jsou zajištěny v prostých horských chatách, poslední úsek na slovenské straně zdolají účastníci vlakem, stejně jako tehdy prchající hrdinové. Na místech, o kterých se Vrba zmiňuje ve své knize „Utekl jsem z Osvětimi“, si budou číst příslušné pasáže z této knihy. Po celou dobu pochodu, který trvá šest dnů, je dostatek času k rozhovorům i tichému přemýšlení.

Na závěr se v Žilině uskuteční dvoudenní setkání, na němž budou mít účastníci možnost reflektovat své zážitky. Chystá se veřejná debata, promítání filmu s tematikou romského holocaustu a také koncert. Souběžně se uskuteční vědecká konference, na níž budou představeny nové poznatky o odporu a útěcích z koncentračních táborů v době šoa.

Zájemci o účast na pochodu se mohou hlásit emailem na adrese radek.hejret@icej.cz. Registrační poplatek za doprovodné služby činí 50 € na osobu a ubytování se snídaní a večeří bude stát předběžně 130 € na osobu (7 nocí včetně pobytu v Žilině). Účastníci si sami zajistí dopravu do Osvětimi 19. 8. a ze Žiliny 26. 8. Kapacita horských chat je omezená, proto můžeme ubytování garantovat pouze do jejího naplnění. Doporučujeme tedy, abyste s přihláškou neváhali. Kdo chce spát ve vlastním stanu, případně pod širým nebem, bude mít možnost využít hygienická zařízení v chatách a přepravu zavazadel doprovodným vozidlem.

ICEJ