Novinky

Co se děje v Prostějově?

Co se to děje v Prostějově? Tuto otázku si možná v posledních měsících položila i řada našich čtenářů v souvislosti s kauzou starého židovského hřbitova a stížnostmi na antisemitské projevy. Pokusili jsme se zjistit, oč jde.

Více informací

D. Meron: Postavení Izraele se zlepšuje

Počátkem roku byl jmenován novým izraelským velvyslancem v České republice pan Daniel Meron. Měli jsme možnost s ním hovořit ještě předtím, než se oficiálně ujal svého úřadu, k čemuž došlo po předání pověřovacích listin do rukou prezidenta České republiky v březnu.

Více informací

Jeruzalém je hlavní město Izraele

/img/static/downloads/vyzva_Parlamentu_CR_k_usneseni_o_hl.mst_St._Izrael_-_24042017.pdfNastal čas pojmenovat věci pravými jmény

Česká pobočka ICEJ spolu s Centrem Sion zahajuje veřejnou podpisovou akci na podporu výzvy poslancům Parlamentu ČR, aby přijali usnesení, jímž potvrdí, že považujeme Jeruzalém za hlavní město Izraele. Smyslem naší občanské iniciativy je ukázat poslancům, že tento názor sdílí řada jejich voličů.

Více informací

Chaverut 2017

Město Valašské Meziříčí ve spolupráci s českou pobočkou ICEJ připravilo 13. ročník série programů.

Více informací

Soutěž ve znalostech Bible Ezdráš 2017

Pozvánka na soutěže ve znalostech Bible Ezdráš 2017.

Více informací

Stanovisko k pařížské konferenci o Blízkém východě

Evropská koalice pro Izrael vydala následující stanovisko k summitu svolanému na 15. 1. 2017 do Paříže. ICEJ ČR se s ním plně ztotožňuje. Ve světle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2344 a projevu amerického ministra zahraničí Kerryho ze dne 28. 12. 2016 vyjadřujeme hluboké znepokojení z nadcházející konference v Paříži.

Více informací

Stanovisko ICEJ k rezoluci RB OSN č. 2334

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2334 přijatá 23. prosince 2016 rozhodně není dobrým vánočním dárkem tomuto světu. Nepřináší ani pokoj, ani nesvědčí o dobré vůli.

Více informací

Odhalení pamětní desky Nicholasi Wintonovi a Thomasi Graumannovi v Brně

V sobotu 15. října 2016 byla v Brně slavnostně odhalena pamětní deska siru Nicholasi Wintonovi, proslulému zachránci 669 židovských dětí z okupovaného Československa. Autoři desky spolu s ním připomněli i jedno ze zachráněných dětí, jímž je brněnský rodák, americký evangelický misionář Thomas Graumann (tehdy dítě číslo 652 na Wintonově seznamu). Nová deska je instalována v průčelí Graumannova rodného domu na Palackého třídě 908/119 v brněnské městské části Královo Pole. Hlavní zásluhu na vzniku desky má spolek OROT Brno spolu s brněnskou židovskou obcí a vznik desky podpořila také královopolská radnice.

Více informací

Muslimové sami dříve uznávali židovské vazby k Jeruzalému

Z nápisů v Omarově mešitě u Hebronu, které pocházejí z 9. – 10. století, vyplývá, že před staletími muslimové uznávali souvislost mezi Skalním dómem a biblickým židovským Chrámem. Tyto nápisy, které byly nedávno vědecky zkoumány, dokládají, že až do poloviny 20. století považoval muslimský svět Skalní dóm, známou stavbu se zlatou kupolí na Chrámové hoře v centru Jeruzaléma, za následníka dvou židovských chrámů, které na tomto místě stávaly.

Více informací

Etiopští Židé na cestě ke svobodě

Počátkem října přicestovalo do Izraele prvních 63 etiopských Židů z již ohlášené poslední vlny, která by měla umožnit aliju všem zbývajícím členům této starobylé komunity, kteří ještě v Etiopii zůstávají. Přijeli právě včas, aby mohli v Izraeli prožít svátek stánků (sukót). Díky podpoře ICEJ se mohli konečně setkat se svými příbuznými, kteří se do Izraele odstěhovali už v dřívějších letech.

Více informací