Novinky

Soutěž ve znalostech Bible Ezdráš 2017

Pozvánka na soutěže ve znalostech Bible Ezdráš 2017.

Více informací

Stanovisko k pařížské konferenci o Blízkém východě

Evropská koalice pro Izrael vydala následující stanovisko k summitu svolanému na 15. 1. 2017 do Paříže. ICEJ ČR se s ním plně ztotožňuje. Ve světle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2344 a projevu amerického ministra zahraničí Kerryho ze dne 28. 12. 2016 vyjadřujeme hluboké znepokojení z nadcházející konference v Paříži.

Více informací

Stanovisko ICEJ k rezoluci RB OSN č. 2334

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2334 přijatá 23. prosince 2016 rozhodně není dobrým vánočním dárkem tomuto světu. Nepřináší ani pokoj, ani nesvědčí o dobré vůli.

Více informací

Odhalení pamětní desky Nicholasi Wintonovi a Thomasi Graumannovi v Brně

V sobotu 15. října 2016 byla v Brně slavnostně odhalena pamětní deska siru Nicholasi Wintonovi, proslulému zachránci 669 židovských dětí z okupovaného Československa. Autoři desky spolu s ním připomněli i jedno ze zachráněných dětí, jímž je brněnský rodák, americký evangelický misionář Thomas Graumann (tehdy dítě číslo 652 na Wintonově seznamu). Nová deska je instalována v průčelí Graumannova rodného domu na Palackého třídě 908/119 v brněnské městské části Královo Pole. Hlavní zásluhu na vzniku desky má spolek OROT Brno spolu s brněnskou židovskou obcí a vznik desky podpořila také královopolská radnice.

Více informací

Muslimové sami dříve uznávali židovské vazby k Jeruzalému

Z nápisů v Omarově mešitě u Hebronu, které pocházejí z 9. – 10. století, vyplývá, že před staletími muslimové uznávali souvislost mezi Skalním dómem a biblickým židovským Chrámem. Tyto nápisy, které byly nedávno vědecky zkoumány, dokládají, že až do poloviny 20. století považoval muslimský svět Skalní dóm, známou stavbu se zlatou kupolí na Chrámové hoře v centru Jeruzaléma, za následníka dvou židovských chrámů, které na tomto místě stávaly.

Více informací

Etiopští Židé na cestě ke svobodě

Počátkem října přicestovalo do Izraele prvních 63 etiopských Židů z již ohlášené poslední vlny, která by měla umožnit aliju všem zbývajícím členům této starobylé komunity, kteří ještě v Etiopii zůstávají. Přijeli právě včas, aby mohli v Izraeli prožít svátek stánků (sukót). Díky podpoře ICEJ se mohli konečně setkat se svými příbuznými, kteří se do Izraele odstěhovali už v dřívějších letech.

Více informací

Kdo má právo na Jeruzalém?

Pokud jde o izraelské hlavní město, kanadský expert na mezinárodní právo má jasno. Existuje nějaká jednoduchá odpověď na otázku, kdo má právní nárok na Jeruzalém? Dr. Jacques Gauthier, kanadský právník specializující se na mezinárodní právo, říká, že jednoznačně ano: podle něj hypotetický, 100% objektivní soud, který by se zabýval pouze právně relevantními fakty a nebral v úvahu politické názory, by musel jednoznačně dojít k závěru, že výhradní právo na Jeruzalém má Izrael.

Více informací

Izrael není žádný „okupant“

Mezinárodní právo definuje „okupaci“ jako situaci, kdy jeden stát obsadil území jiného suverénního státu. V případě Izraele to neplatí: Izrael neokupuje žádné cizí území suverénního státu. Izrael vstoupil na území označované jako Západní břeh v roce 1967 a převzal jeho správu od Jordánska, které zde nikdy nebylo považováno za právoplatného suveréna.

Více informací

Příběh Gerty Vrbové

Gerta Sidonová prežila niekoľko útekov pred fašistami, nakoniec utiekla aj po vojne do Anglicka. „Spomienky ma nútia, aby som ich zapísala, pretože inak by nenávratne zmizli. Som to dlžná ľuďom, ktorí holokaust neprežili, ale i tým, ktorí z mojich zážitkov môžu čerpať poučenie.“

Více informací
David Parsons V minulém čísle Slova z Jeruzaléma jsme informovali o tom, jak se jedna africká země za druhou otevírá kontaktům s Izraelem. Možná to byl jeden z důvodů, proč letos na tradičním podzimním zasedání Valného shromáždění OSN byl izraelský premiér Benjamin Netanjahu tak optimistický. Prohlásil dokonce, že „Izrael má v OSN světlou budoucnost“. Tato světová organizace je známa tím, že již po desetiletí na Izrael neustále útočí, ale Izrael má nyní dobré důvody očekávat, že se to začíná měnit. Netanjahuovy zkušenosti z nedávné návštěvy Afriky byly skutečně povzbuzující: byl vřele uvítán nejen řadou státních představitelů, ale také zástupy přátelských lidí.

Afrika se otevírá Izraeli

Více informací